Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak długo może pracować pompa ciepła? Kluczowe aspekty żywotności

2023-12-04
Jak długo może pracować pompa ciepła? Kluczowe aspekty żywotności

Decyzja o inwestycji w pompę ciepła to wybór na lata, dlatego inwestorzy zastanawiają się, jak długo urządzenie to może efektywnie funkcjonować. Zwróćmy uwagę na kluczowe aspekty wpływające na trwałość pomp ciepła.

Niezawodność pompy ciepła jako kluczowa kwestia

Pompa ciepła to istotny element wyposażenia budynku, wymagający niezawodności na wysokim poziomie. Inwestycja w to urządzenie jest kosztowna, dlatego każdy inwestor pragnie, aby pracowało nie tylko efektywnie, ale również przez długi okres czasu.

Wyznaczanie żywotności: liczba cykli, a nie godziny pracy

Kluczowym elementem przy określaniu żywotności pompy ciepła jest liczba cykli startów i zatrzymań, a nie jedynie liczba godzin pracy. Producent sprężarek, nazywanej "sercem" pompy ciepła, podaje, ile cykli startów i zatrzymań urządzenie wytrzyma. Z reguły wynosi to od 100 000 do 150 000 cykli, co przekłada się na około 10-15 lat.

Sprężarka jako najważniejszy element

Sprężarka stanowi kluczowy element pompy ciepła, a jej wydajność jest istotna dla trwałości urządzenia. Tempo zużycia sprężarki zależy od liczby cykli w krótszym lub dłuższym okresie. W praktyce im więcej cykli, tym krótsza żywotność sprężarki.

Referencyjne liczby a rzeczywista żywotność

Podając liczby motogodzin, producenci sugerują, kiedy teoretycznie należy wymienić pompę ciepła. Niemniej jednak liczby te są jedynie punktem odniesienia. Istnieje wiele przypadków, gdzie sprężarki pracują nawet dłużej niż 15 lat, przekraczając teoretyczną granicę 150 tys. cykli.

Typ pompy ciepła a jej żywotność

Mówi się często, że pompy ciepła gruntowe są bardziej efektywne niż powietrzne. Typ pompy ciepła (gruntowa czy powietrzna) ma wpływ pośredni na żywotność. To, jak cykle pracy pompy ciepła następują po sobie, ma znaczenie.

Praktyczne wskazówki na dłuższą żywotność

Aby przedłużyć żywotność sprężarki, unikajmy krótkich cykli pracy sprężarki, gdzie urządzenie włącza się na krótki okres czasu. Optymalny stosunek liczby startów pompy ciepła do godzin pracy to 1:1, czyli jeden start na godzinę pracy urządzenia.

Modulacja mocy jako kluczowa funkcja

Współczesne pompy ciepła skupiają się na modulacji mocy, dostosowując moc grzewczą do aktualnego zapotrzebowania na ciepło w budynku. Ta funkcja redukuje liczbę cykli startów, co przekłada się na wydłużenie trwałości i niezawodności sprężarki, a więc dłuższy czas pracy pompy ciepła w latach.

pixel